O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Klinikę BLIKPOL z Sopotu.
Do naszej Kliniki często zgłaszają się pacjenci zainteresowani zabiegiem w okresie letnim, z racji atrakcyjnej lokalizacji turystycznej, którą chętnie wybierają entuzjaści wypoczynku nad morzem. Kierowani są często chęcią wykorzystania czasu urlopu na połączenie odpoczynku w najpopularniejszym polskim kurorcie z pozbyciem się uciążliwej wady wzroku.
Bywa jednak, że mają oni wątpliwości, czy korygowanie wzroku latem jest całkowicie bezpieczne.
Laserowa korekcja wzroku może być równie bezpieczna w lato, jak i w innych porach roku, pod warunkiem zastosowania się pacjenta do kilku zaleceń.
Najważniejsze z nich dotyczą postępowania po zabiegu. Istotne jest używanie okularów przeciwsłonecznych, szczególnie w słoneczne i wietrzne dni. Ponadto pacjent nie może korzystać przez miesiąc z solarium oraz sauny. Nie powinno się także wyjeżdżać do tzw. „ciepłych krajów” czy tropików do czasu wygojenia rogówek, co może zająć do 2 miesięcy. Nurkowanie w akwenach wodnych jest zabronione do co najmniej miesiąca, ze względu na zwiększone ryzyko infekcji oka.
Te same zalecenia obowiązują oczywiście także poza sezonem letnim, jednakże to właśnie w ciepłe dni szczególnie należy o nich pamiętać. Wykonanie zabiegu korekty wzroku w okresie wakacyjnym nie przekreśla oczywiście planów urlopowych, należy je jedynie zmodyfikować i dopasować tak, aby stworzyć warunki dogodne do gojenia. Dobierzmy zatem lekkie aktywności zamiast dużego wysiłku fizycznego, jak na przykład kąpiele bez zanurzania głowy zamiast intensywnego pływania czy nurkowania. Dobrym rodzajem wypoczynku będzie na pewno zwiedzanie lub spacery, jednakże sport, kino czy czytanie książek również są dozwolone, jeśli korzystamy z tego typu rozrywek ostrożnie i z umiarem.
Poza zaleceniami po zabiegu należy zwrócić uwagę także na odpowiednie przygotowanie. Szczególnie osoby cierpiące na różnego typu alergie - objawiające się zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem oczu - powinny skonsultować z lekarzem termin planowanej korekcji. Czasem warto przełożyć zabieg na okres, kiedy nie działają na nas alergeny, aby nie zaburzać procesu gojenia.
Natomiast osoby, używające szkieł kontaktowych, będą musiały odstawić je na pewien czas, aby oczy miały szansę uzyskać swój najbardziej naturalny kształt rogówki. To, na jak długo należy zrezygnować z soczewek, zależy od ich rodzaju.
Jak jeszcze można pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa zabiegu?
Na pewno wybierając najbezpieczniejsze metody zabiegu, chociażby iLASIK – jedyną rekomendowaną przez NASA i amerykańskie wojsko procedurę z wykorzystaniem systemu laserowego, na który składa się laser excimerowy VISX STAR 4S IR wraz z laserem femtosekundowym iFS 5. generacji. Ta całkowicie bezostrzowa metoda nie ma sobie równych i pozwala na osiągnięcie niedostępnego dotąd poziomu bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu dwóch laserów udało się praktycznie wyeliminować ryzyko powikłań śródoperacyjnych. Lasery te posiadają szereg zabezpieczeń, począwszy od systemu śledzenia ruchów gałki ocznej (Eye Tracker), poprzez technologie rejestracji tęczówki (Iris Registration), aż po zmianę częstotliwości pracy lasera oraz średnicy jego wiązki. Na uwagę zasługuje również fakt, że na świecie zostało już przeprowadzonych około 40 milionów zabiegów laserowej korekcji wzroku, z czego dużą większość stanowią procedury z wykorzystaniem laserów VISX (obecnie należące do Abbott Medical Optics (AMO).
Równie ważny jest wybór chirurga, którego doświadczenie i umiejętności pozwalają na znaczące zwiększenie naszego bezpieczeństwa. Oprócz wykonania samej operacji, to właśnie lekarz wykonuje wszystkie pomiary w trakcie badań kwalifikujących, które następnie są przesyłane do lasera. Na ich podstawie zaprogramowany do indywidualnych parametrów oka pacjenta laser, koryguje krzywiznę rogówki i przywraca widzenie. Chirurg dba również o gojenie się naszych oczu, odpowiednio dobierając terapię lekami po zabiegu.
Zatem jak widać, na bezpieczeństwo składa się wiele elementów, których dopilnowanie jest niezmiernie ważne, aby efekty zabiegu były takie, jakich oczekuje pacjent, czyli najlepsze z możliwych. Każda pora roku może być odpowiednia do poddania się zabiegowi, jeśli wszystko sobie zaplanujemy i dołożymy starań, by stworzyć naszym oczom warunki do prawidłowego i szybkiego gojenia.
Laserowa korekcja wzroku